روح ولایت است.


«همه جا پرشده از سواد و عبادت، هیچ خبری نیست از ولایت».

تمام نفهمی بشر برای اینست که ولایت را نشناخته[1] و پشت به آن کرده است. مگر می‌شود به ولایت پشت کرد؟! چون رو به مردم کردن پشت به ولایت کردن است. شخصی بود از آقا ابوالفضل فرزندی خواست و نذر کرد که اگر حاجتش برآورده شود او را به حرم ایشان بیاورد. بعد از مدتی خدا حاجتش را برآورده کرد و به حرم ایشان مشرف شدند. مادر آن بچه آمد و تشکر کرد اما پدرش بی‌معرفت بود و پشتش را به قبر آقا ابوالفضل کرد! فوراً یک سیلی خورد و روی زمین افتاد، در این مواقع چنین کسانی را به حرم امام حسین می‌برند و ایشان واسطه‌ی آن شخص می‌شود و نجات پیدا می‌کند. توجه کنید آن شخص پشت به قبر آن‌ها کرده است، به دینم ما پشت به خود ائمه کرده‌ایم. به ایمانم پشت کرده‌ایم، کجا پشت کرده‌ایم؟ مگر اهل تسنن به امیرالمومنین پشت نکردند؟ چطور؟ خودشان عبادتی شدند. چندین بار اذان می‌گویند. نمازهای نافله‌شان را هم به جماعت می‌خوانند، پس چرا می‌گوید مرتد و کافرند؟! آخرالزمان هم همین‌طور می‌شود. «همه جا پرشده از سواد و عبادت، هیچ خبری نیست از ولایت».

آن شخص پشت به قبر آقا ابوالفضل کرد سیلی خورد، تو پشت به خود آقا ابوالفضل کرده‌ای! او می‌گوید: «تا زنده‌ام ای لشگر حامی دینم، دینم حسین است» اما دین شما مردم و خلق شده است. عزیز من فکری بکن! کاش فقط به حرف ائمه نبودیم، دیگر آن‌ها را نمی‌کشتیم. مگر امام حسین ما را نکشتند؟ مگر امام رضای ما را، امیرالمومنین ما را نکشتند؟ چه کسانی کشتند؟ در حرم امام حسین چنان فریاد زدم که تمام مردم توجه کردند، گفتم حسین جان! چه کسی تو را کشت؟! یهودی کشت؟! نصاری کشت؟! مجوس کشت؟! انگلیس‌ها کشتند؟ امریکایی‌ها کشتند؟ چه کسی تو را کشت؟ خود مسلمان‌ها، مسلمان‌های از یهودی بدتر، مسلمان از مجوس بدتر، مسلمان از ارمنی بدتر! ظاهر مسلمان، باطن کافر! می‌ترسم که افشا کنم آنوقت شما بگویید این کافر شده، به تمام آیات قرآن بعضی از کفار بهتر از این مسلمان‌ها هستند. چون‌که آن‌ها امام‌کش نیستند، امیرالمومنین را چه کسی کشت؟ خدا رحمت کند حاج شیخ عباس تهرانی را، می‌گفت مانند ابن ملجم یا نبود یا کم نظیر بود که تمام صورتش پینه بسته بود. آنقدر در بیابان‌ها صورتش را به خاک می‌مالید و خدا خدا میکرد. اما خدای بی علی می‌گفت. اُف بر این عبادت! ننگ بر این عبادت! با تمام عبادتش علی کش است. چرا به عبادتی که می‌کنید این‌قدر مغرور می‌شوید؟ نگاه کنید طرفدار چه کسی هستید! چرا؟ ابن ملجم نگاه کرد، مردم خواه شد. اغلب این مردم، مردم خواه هستند. پیرو حسین کش‌اند، پیرو علی کش و زهرا کش‌اند. چرا؟ می‌فرماید در آن زمان اگر یک نفر با دین از دنیا بروید ملائکه آسمان تعجب می‌کنند، دین امر امیرالمومنین و امام زمان است، دین امر حضرت زهراست، امر حضرت زهرا را اطاعت نکردند که گفت مرتد و کافرند. به تمام آیات قرآن! خدا با قدرتش مرا نگه داشته است وگرنه این چیزهایی که میدانم و میفهمم، باید هزار باره مرده باشم. خدا مرا نگه‌داشته تا این حرف‌ها را به شما بگویم.

برو ای گدای مسکین در خانه علی زن          که نگین پادشاهی ز کرم دهد گدا را[1] قال الصادق: «ان ولایتنا ولایت الله عزوجل».  امالی مفید: ص 142 ، بحار: ج 97 ص 262

...این چه عبادتی است که دلتان را به آن خوش کرده‌اید؟

ولایت به کسی تزریق می‌شود که اهل دنیا نباشد. البته دنیایی تکذیب است که ائمه طاهرین تایید نکرده‌اند. دنیایی که آن‌ها تایید کرده باشند رحمت است چون حضرت می‌فرماید: اگر برای عائله‌ات کار کنی جزو شهدایی و خانمی هم که ولایت پرور باشد جزو شهداست. ائمه طاهرین تایید و تکذیب هرچیزی را گفته‌اند. در هر زمانی که امام در ظاهر غایب است مومن و متقی را معلوم و تایید می‌کند[1]، حالا که معلوم کرد خدا می‌گوید اگر به او توهین کنید خانه مرا خراب کرده‌اید[2]، امام صادق هم می‌گوید اگر آنکه ما تایید کرده‌ایم را نخواهید دروغ می‌گویید که ما را می‌خواهید چون متقی امر خداست. عزیز من کجا دنبال این و آن می‌روید؟!

باید در محدوده بیایید! امروز باید کنار بیایید و خریدار ملامت باشید نه این‌که عزت بخواهید و خریدار آن باشید. اگر در محدوده بیایید همین‌طور می‌شوید! توجه کن سلمان همین‌طور بود، می‌گویند ریش تو بهتر است یا دم سگ؟ نصیحتشان هم می‌کند، می‌گوید هرکدام که از پل بگذرد.[3] یعنی مواظب باشید، آخرتی هم هست. چند روز است که مقداد چیزی ندارد، بچه‌هایش دارند از گرسنگی می‌میرند اما دست از علی برنمی‌دارد. مگر در محدوده آمدن شوخی است؟ شما هنوز دنبال خوشی می‌گردید! کجایی عزیز من؟هرچقدر که نگاه می‌کنم می‌بینم مردم از همان‌ها هستند که سلمان را مسخره می‌کردند و اعتنایی به مقداد نداشتند اما الان به مکه و عمره و کربلایی که می‌روند دل خوش‌اند.[4]امام حسین را قبول ندارد می‌رود قبرش را زیارت می‌کند، به دینم خود پیامبر را قبول ندارد میرود قبرش را زیارت می‌کند. مگر قبر آن‌ها قبولی است؟ ائمه طاهرین خودشان و امرشان قبولی‌ است. آیا ما امر آن‌ها را اطاعت می‌کنیم؟

روزی زنی آمد از پیامبر مساله‌ای بپرسد پسر عباس با پیامبر بود و به او نگاه کرد. حضرت غضب کرد و گفت ای پسر عباس چرا نگاه کردی؟ فردای قیامت خدا چشمت را پر از آتش می‌کند. پسر عباس به یک زن نگاه کرد پیامبر گفت چشمت را پر از آتش می‌کند، شما که به مسجد جمکران یا عمره می‌روید به چند نفر نگاه می‌کنید؟ چقدر به نامحرم نگاه می‌کنید تا یک عمل مستحب بجا بیاورید؟ شیطان شما را بازی داده است. نمیگویم مسجد جمکران نروید، حساب کنید که آیا می‌توانید خودتان و چشمتان را حفظ کنید؟ عزیز من نماز امام‌ زمان را در خانه بخوان. من نماز امام زمان را در خانه می‌خوانم. به دینم به آیینم به خود امام زمان قسم! خانه‌ای به من دادند که چشم روزگار ندیده است. گفتم این برای چیست؟ من که نخریده‌ام! گفت این عطا برای نماز امام زمان است که می‌خوانی. اما شیطان به تو  بدچشمی و نگاه بد عطا کرده است. نمی‌گویم به کربلا نروید، اول حاجت یک برادر مومن را به‌جا بیاورید تا امام حسین شما را تحویل بگیرد. ای اعرابی! این ره که تو می‌روی به ترکستان است. این راهی که می‌روید باید به امر خدا باشد، کدام ما به امر خدا هستیم؟

اغلب این مردم از آن‌ها هستند که دنبال عبادت رفتند و ولایت را کنار گذاشتند. حالا خدا عبادت رامعلوم کرد و گفت اگر به اندازه جن و انس عبادت کنید اما علی را به الیوم اکملت لکم دینکم قبول نداشته باشید به رو در جهنم می‌اندازمتان. اغلب این عبادت‌ها مانند یک جسم بی روح است[5]، این چه عبادتی است که دلتان را به آن خوش کرده‌اید؟ روح تمام عبادات و اعمال ولایت است. کجا عبادت شما روح دارد؟! هرچقدر نگاه می‌کنی مردم را عبادتی‌ می‌بینی نه اطاعتی.[1] قال امیرالمومنین: «یا ایها الناس انیبوا الی شیعتی»: ای مردم به سوی شیعیان من رجوع کنید. خطبه تطنجیه، معجم احادیث الامام المهدی: ج 3 ص 27

[2] امام صادق فرمود: حرمت مومن از حرمت کعبه بیشتر است. الخصال: ص 27، بحار ج 7 ص 232

[3] بحار: ج 69 ص 53

[4] پیامبر فرمود: ای سلمان! در آخرالزمان، ثروتمندان امت من برای تفریح و سیاحت به حج می روند. متوسط‌ها برای معامله و تجارت و مستمندان برای ریا و شهرت. بحار ج 6 ص 307

[5] امیرالمومنین فرمود: هیچ عملی قبول نمی شود مگر با ولایت من.  بحار: ج 39 ص 347

...