روح ولایت است.


عالم به‌واسطۀ زهرا و پیروانش باقی‌ماند.

آن دو نفر می‌خواستند بعد از این‌ همه ظلم و جنایت خودشان را بی‌تقصیر نشان ‌دهند و گفتند که ما می‌خواهیم به عیادت دختر پیامبر بیاییم! اما حضرت ‌زهرا اجازه‌ نداد. دوباره تکرار کردند و امیرالمومنین گفت فاطمه جان این‌ها مرا اذیت می‌کنند. حالا حضرت‌زهرا اجازه ‌داد اما وقتی آمدند رویش را از آن‌ها برگرداند و گفت مگر پدرم نفرمود هرکس زهرا را اذیت‌کند مرا اذیت‌کرده و هرکس مرا اذیت‌کند خدا را اذیت‌کرده، رضایت زهرا رضایت من است و رضایت من رضایت خداست؟! خدایا شاهد باش که من از این دونفر ناراضی‌ام![1] وقتی‌که بیرون ‌آمدند، اولی گریه‌کرد! دومی به او گفت تو خلیفۀ‌ اسلامی! چرا یک زن تو را ناراحت‌کرده؟ فاطمۀ‌ زهرا را زن حساب‌کردند که این‌کارها را کردند، اما این‌ها نور خدا هستند و خلق نیستند.

وقتی که زهرای‌ عزیز را زدند و کشتند، خدا می‌خواست تمام دنیا را نابود کند! دنیایی که در آن زهرا را بکشند ارزش ندارد. چرا فکر نمی‌کنید؟ چرا اندیشه ندارید؟ آیا حضرت‌زهرا از ناقۀ‌صالح کمتر است؟[2] وقتی ناقه را پی کردند، همه نابود شدند. خدا میداند که با جگر من چه ‌می‌شود؟ چرا معرفت در حق زهرا ندارید؟! عده‌ای کشتند و عده‌ای نگاه‌کردند و بعد به نماز جماعت رفتند و به زهرا کش اقتدا کردند! ‌یعنی تمام مردم به این کار شرکت‌کردند. حالا خدا گفت یا علی! چون حبیبۀ مرا کشتند می‌خواستم همۀ عالم را نابود کنم، اما به‌خاطر این چند نفر که به زهرا نماز خواندند و دل تو را کمی خوش‌کردند، زمین و آسمان را نابود نکردم و به تمام عالم روزی می‌دهم.[3] یعنی حیاتِ عالم تجدید شد! این عظمت فاطمه و پیروان فاطمه است. عالم به‌واسطۀ زهرا و پیروانش باقی‌ماند. خدا کسانی را که ولایتشان کامل است، این‌همه دوست ‌دارد و می‌گوید اگر تمام دنیا را یک لقمه کنی و دهان مومن بگذاری اسراف نکرده‌ای.[4] اما چه‌کسی این حرف‌ها را می‌فهمد؟![1] . علل الشرایع: باب 148 ص187.

[2] . در نامهء دومی تصریح شده که امیرالمومنین به حضرت زهرا فرمود اگر نفرین کنی بر روی زمین، هیچ انسانی نخواهد ماند. زیرا تو از نوح، از عاد و از هود برتری. ثمود که دوازده هزار نفر بودند بخاطر آن ناقه عذاب شدند! بحار: ج8 ص222.

[3] . از امیرالمومنین روایت شده زمین بخاطر هفت نفر خلق شد و مردم به خاطر آن روزی میخورند و به جهت آنها باران می‌آید و من امام و پیشوای آنها هستم! و آنها همان کسانی هستند که بر حضرت زهرا نماز خواندند. خصال: ص360.

[4] . بحار: ج67 ص250.

...شما باید پیرو امام‌ زمان باشید و دنبال خلق نروید.

آن متقی را خدا نگه‌داشته، وگرنه از غصۀ آن حملاتی که به فاطمۀ ‌زهرا و امام‌ حسین شده ‌است، نابود می‌شود. چون حملات، بد حملاتی بود! تمام ظلم و جنایتی که در این عالم می‌شود کسانی می‌کنند که پیرو خلق هستند! این‌همه که می‌گویم دنبال خلق نروید، یزیدِ سگ‌بازِ بچه‌ملوطِ حرامزاده که نمی‌توانست حسین ما را شهید کند. آن‌هایی که به امرش بودند این‌کار را کردند! شما باید خیلی مواظب باشید که به ولایتتان خدشه‌ نخورد، هیچ‌ چیزی به ولایت خدشه ‌نمی‌زند، مگر پیروی از خلق!

شما باید پیرو امام ‌زمان باشید و دنبال خلق نروید. آن‌ها دنبال خلق رفتند که جسارت به ولایت کردند! جسارت به امیرالمومنین، جسارت به تمام خلقت است، وقتی که حضرت‌ زهرا پشت در افتاده ‌بود، به داخل خانه هجوم‌ آوردند و امیرالمومنین را با طناب به مسجد بردند! این طنابی که گردن امیرالمؤمنین انداختند گردن تمام خلقت انداختند. مسلمان‌ها کافر شدند اما یک یهودی مسلمان شد! وقتی‌که دید امیرالمؤمنین را می‌کِشند، یک‌دفعه گفت لااله‌الاالله، محمد‌رسول‌الله، علی‌ولی‌الله، گفتند مگر در جنگ خیبر نبودی؟ گفت آن‌جا دیدم که علی هفت ‌قلعه را روی هم ریخت، اما الان با آن قدرتی که دارد، به گردنش طناب انداخته‌اند و می‌کِشند و حرفی نمی‌زند، پس علی بر حق است! اما مسلمان‌ها، نمازخوان‌ها، حج‌بروها، قرآن‌خوان‌ها، نمازشب‌خوان‌ها، کافر شدند!

هیچ گناهی بدتر از این نیست که دنبال خلق بروید و ائمه را خلق حساب کنید! این‌ها که خلق نیستند، آن‌قدر این پنج‌تن مهم هستند که خدا عرش و فرش و آسمان و تمام خلقت را به‌واسطۀ این‌ها خلق کرده‌است![1] مگر ما می‌توانیم این‌ها را بشناسیم؟! تمام خلقت در مقابل زهرای ‌عزیز کادو است. حضرت‌زهرا یک نفس از روی ناراحتی کشید، تمام ماورا اعلام آمادگی کرد که ای زهرا، ما به امر تو هستیم. تمام خلقت فرمان زهرا را می‌برند.[2] وقتی حضرت‌زهرا برای حمایت از امیرالمومنین به مسجد آمد و گفت دست از علی بردارید. هنوز نفرین نکرده ‌بود که ستون‌ها از جا حرکت کرد.[3] این‌ها فقط مسجد را می‌دیدند اما دنیا می‌خواست با نفرین حضرت‌زهرا زیر و رو شود، چرا؟ توهین به ولایت شد.  

امیرالمومنین زهرا را می‌شناسد و می‌داند که تمام این خلقت در قبضۀ قدرت زهراست و اگر نفرین کند همه نابود می‌شوند. اصلاً خلقت در مقابل حضرت ‌زهرا، ارزش ندارد. زهرا ناموس دهر است. حالا امیرالمومنین فرمود: سلمان! به زهرا بگو تو دختر رحمة‌للعالمین هستی، اگر نفرین کنی طیور در جوِ هوا هلاک می‌شوند. این نفرین به آنجا هم اثر می‌کند و تمام، نابود می‌شوند! اما به‌خاطر طیور نفرین نکن. نگفت به‌خاطر این مردم! خدا هم می‌گوید «الّلهُم العَن جِبتِ و الطاغوت و اتباعهُما». یعنی لعنت خدا بر آن دو نفر و پیروانشان. این‌ها همه داشتند نگاه‌ می‌کردند و کسی از امیرالمومنین و حضرت زهرا حمایت ‌نکرد. شما هم نگاهتان به امریکایی‌ها و انگلیسی‌هاست! برو خجالت بکش و حیا کن. به تمام آیات‌قرآن نگاه‌کردن به تلویزیون و بساط لهو و لعب رو برگرداندن از فاطمۀ‌زهراست. ای هیئتی برو غیرتی شو!  [1] . حدیث کساء: غررالاخبار و دررالآثار دیلمی، المناقب دمشقی، عوالم العلوم بحرانی، منتخب طریحی، نهج المحجة.

[2] . امام باقر فرمود اطاعت حضرت زهرا بر همه مخلوقات اعم از جن و انس و طیور و وحوش و ملک واجب است. دلائل الامامه ص28.

[3] . مناقب: ج3 ص331. تفسیر عیاشی: ج2 ص67. بحار ج28 ص206 و ...

...