مَا لَیْلَه القدر؟ هِیَ فاطمه

خدای تبارک و تعالی هم برای خشنودی پیامبر، سورۀ  قدر را نازل فرمود؛ یعنی ای پیامبر، چیزی به تو می‌دهم که از عبادت هزار ماه برتر باشد که می‌تواند اثر آن قدرت‌های بلعم باعورایی را خنثی کند. آن اسم اعظم‌ها و تصرفات باطنی را بی­اثر سازد.

ظاهر سوره نشان از شبی می‌دهد که عبادت در آن شب از هزار ماه عبادت برتر است. ما آن شب را یکی از شب­های واقع در ماه رمضان می‌دانیم.

از امام صادق‏(ع) راجع به لیلة القدر سؤال می‌شود. می‌فرماید:" هِیَ فاطمة، هِیَ فاطمة.[1]" پس اینکه می‌گوییم فاطمه(س) را کسی نمی‌تواند درک کند چون خداوند فرموده است: « و ما ادراک ما لیلةُ القدر».  یعنی کسی قدرت درک لیلةُ القدر را ندارد.

ما فاطمه(س) نداریم که هر بی‌سر و پایی می­تواند با قدرت باطنی‌اش ما را سرگردان ‌کند. اگر بهره‌ای از حقیقت فاطمه(س) برده باشیم ، قدرت صدها بلعم باعورا در برابر آن هیچ است.

چه کسانی، حتی بدون اسم اعظم، چه ضربه هایی به ما زدند و چه سرگردانی­هایی برای ما ایجاد کردند! چون فاطمه نداشتیم.

اینکه گفته می‌شود ما  قدر  ناشناسیم چون نمی‌دانیم خدا با ما چه کرده است، که می‌توانیم در جلسه ولایت بنشینیم و بهره‌مند شویم.

بنابراین درمی‌یابیم که اساساً توجه به فاطمه(س)، شناخت فاطمه(س)، درکِ فقط مظلومیت فاطمه(س) امکان وقوع خیلی از ظلم­ها را از بین می‌برد.

در روایات آمده است که روحِ فاطمه(س) از عظمت خداوند خلق شده است. نام فاطمه(س) که می‌آید همه چیز عظمت دارد. خاص‌ترین وجوه ولایت بروز نمی‌کند مگر با فاطمه(س).

چه کسی فهمید و چه کسی می‌داند که فاطمه(س) بعد از رحلت رسول الله(ص) چه کرده است؟ کسی نفهمید . شیعه اگر بداند، باید در ایام فاطمیه، عالمی را بر هم بزند، زمین تا عرش خدا را به لرزه در آورد. تمام آسمان­ها را در تحیر فرو برد. از عرش خدا مرحبا دریافت کند، اما اگر بفهمیم فاطمه(س) چه کرده است.


[1] - بخش امامت ترجمه جلد هفتم بحار الانوار، ج 3، ص 66.

/ 2 نظر / 8 بازدید
سخاوت

سخاوت سیره معصومین و نجات بشریت در فرمایشات حاج حسین خوش لهجه http://bountiful.mihanblog.com/