صفات متقی

دو چیز است که من همیشه تأکید می‌کنم: از بعدِ رسول‌الله که تمام مردم مبتلا به گناه و جهنم و دوزخ و نافرمانی و غضبِ خدا و پیامبر شده‌اند، ائمه‌طاهرین را خلق حساب کردند و دنبال خلق رفتند. زهرای‌عزیز را خلق حساب کردند که مرتکب این‌همه جنایت شدند و حالا میلیاردها مردم دنبال آن‌ها هستند. اما میلیاردها مردم اشتباه می‌کنند! هیچ‌کس از زهرا حمایت نکرد. چه کسانی؟ مسلمان‌ها! حج‌بروها! نمازخوان‌ها! آخرالزمان همین‌طور می‌شود که می‌گوید بی‌دین از دنیا می‌روید. شما که مکه و عمره و زیارت دارید! شما که نماز می‌خوانید! پس چرا این‌را می‌گوید؟ چون مصداق همان مردم هستید و از متقی حمایت نمی‌کنید.

 خدا متقی را در تمام این خلقت و در تمام این دنیا معرفی کرده و گفته‌است: ای مردمِ دنیا بدانید که متقی از جانب من است. اعمال و حرفش را قبول می‌کنم.[1] اما در آخرالزمان همان‌طور که زهرای‌عزیز را کنار می‌زنند، متقی را هم کنار می‌زنند!

اغلب مردم سواد و عبادت زیاد را تقوا می‌دانند و دنبال آن می‌روند، در صورتی‌که باسوادها هم باید متقی باشند، این ابلاغِ کلی به تمام باسوادهاست! متقی شرایطی دارد که ما در شرایط آن اهمال می‌کنیم. متقی باید امام‌المتقین را قبول داشته‌باشد. اهل‌تسنن با تمام سواد و عبادتشان چون امام‌المتقین را قبول ندارند می‌گوید مرتد و کافرند! متقی «الْیوْم أَکْمَلْتُ لَکُمْ دِینَکُمْ»[2] را قبول دارد. متقی باید اهل دنیا نباشد و ذره‌ای محبت دنیا نداشته‌باشد. باید حرف از خودش نزند. باید تولی و تبرایش کامل باشد، یعنی بغض دشمنان و حب دوستان امیرالمومنین و حضرت‌زهرا داشته‌باشد. متقی باید آن‌چه برای خودش می‌خواهد برای مردم هم بخواهد. باید راهنمای مردم باشد یعنی آن‌ها را به امر راهنمایی کند نه به خودش و نه به خلق! پس ما متقی نیستیم، ما خودمان را شبیه متقی کرده‌ایم!

وقتی‌که متقی شدیم خدا عظمتش را به ما می‌فهماند، ما هنوز متقی نشده‌ایم. عقیده‌ام این‌ است که اگر بشر در برابر محشور شدن با حضرت‌زهرا و امیرالمومنین، بهشت را ترجیح بدهد، حیوان است.[3] وقتی چنین عقیده‌ای داشتی خدا امتحانت می‌کند، بهشت و فردوس را نشانت می‌دهد و می‌گوید این‌هم حضرت‌زهرا! کدام را می‌خواهی؟! مرد می‌خواهد که بگوید:

پشت پا بر عالم امکان زدم

دسـت بر دامن زهـرا زدم

مگر من بهشت می‌خواهم که گلابی‌اش را بخورم و یا حوریه‌اش را ببینم؟ به تمام آیات‌قرآن میلیاردها حوریه را به کفش فاطمه صلح نمی‌کنم! یکی از حرف‌هایی که من به امام‌زمان می‌زنم این‌است که آقاجان افتخار تو این‌‌است که کفش حضرت‌زهرا و پیراهن امام‌حسین پیش توست. به تمام آیات‌قرآن اگر کفش حضرت‌زهرا را به من بدهند، بهبهشت و فردوس صلح‌میکنم، می‌گویم من می‌خواهم این‌را بو کنم، چون بوی زهرا به تمام این خلقت می‌ارزد! چرااز جو این دنیا پرش نمی‌کنید؟ چرا هنوز پابندید؟!

متقی باید در عالم یک مقصد داشته‌باشد، خدا و ولایت! هر دوی این‌ها یکی هستند. باید در این عالم هیچ مقصد دیگری نداشته‌باشید. باید طوری باشد که به آن‌ها برسید و سنخۀ آن‌ها شوید. آن‌وقت سنخۀ تمام خلقتشده‌اید. عزیزان من بیایید در تمام خلقت یک مقصد داشته‌باشید، مقصد ما علی باشد. چرا دست ازامیرالمومنین برداشتند و دل زهرای‌عزیز را شکستند؟ چرا دل خدا را شکستند؟ خدا که دل ندارد یعنی مقصد خدا را شکستند. اما در آخرالزمان آن‌ها را بی‌تقصیر می‌کنند![4] عزیزان من! کجا می‌روید؟

 


[1] . « إِنَّمَا یتَقَبَّلُ اللَّهُ مِنَ الْمُتَّقِینَ» «المائدة/27»

[2] . «المائدة/3»

[3] . «یوْمَ نَحْشُرُ الْمُتَّقِینَ إِلَى الرَّحْمَنِ وَفْدًا» «مریم/85»

[4] . امام صادق فرمود: هرکس شک کند در کفر دشمنان ما اهل‌بیت و کسانی که به ما ظلم روا داشتند، پس خود او کافر است. وسائل‌الشیعه: ج18ص561 و بحار:ج27 ص62.

 

/ 0 نظر / 55 بازدید