چطور بفهمیم که شیعه‌ی واقعی هستیم؟

به تمام آیات قرآن و به کسی که قرآن به او نازل شده قسم! این حرف‌ها را از هزار نفر شاید یک یا دونفر بفهمند. چون‌که دنیا و اهل دنیا به مردم تزریق شده و همیشه دنبال لهو و لعب و خوشی آن هستند‌. در حالی‌که باید عضو ائمه باشید و جای دیگر نروید. امام صادق هم می‌فرماید: شما عضو مایید اگر گناه کنید جدا می‌شوید. شیعه واقعی عضو ائمه است[1]، همان‌طور که آن‌ها تجلی می‌کنند شیعه واقعی هم تجلی دارد[2]. به تمام آیات قرآن اگر شما بفهمید این حرف‌ها تجلی است. چه کسی این حرفها را زده؟ چه کسی شما را راهنمایی می‌کند که پیامبر را بشناسید، حجت خدا را بشناسید، شیعه را بشناسید، خودتان را بشناسید، این حرف‌ها، شناخت آن‌هاست.

نجات و آمرزش هر بشری در تمام خلقت این است که باید «علی» بگوید. اگر علی نداشته باشد آمرزیده نیست.[3] یونس در دهان حوت، دید که تمام موجودات دریا می‌گویند «علی». گفت:«لَاإِلَهَإِلَّاأَنْتَ سُبْحَانَکَ إِنِّی کُنْت ُمِنَ الظَّالِمِینَ»[4].خدایا من که یک ذره در قبولی ولایت علی کندی کردم ظالم هستم. نه این‌که علی را قبول نداشته باشم، آن‌که کافر است. خدایا من نمی‌فهمیدم که تمام موجودات دریا و همه‌ی عالم می‌گویند«علی». آن‌ها علی پرست بودند، من کوتاهی کردم. روایت داریم این‌را خود امیرالمومنین در دهان او گذاشت که با گفتن آن، رفع اشتباهش بشود و نجات پیدا کند. مواظب باشید که در تمام کارهایتان علی بگویید. چرا؟ خواست و مقصد خدا، امیرالمومنین علی ع یعسوب الدین، امام المبین، وصی رسول‌الله است.

چطور بفهمیم که شیعه‌ی واقعی هستیم؟ شیعه‌ی واقعی باید احتیاج به هیچ‌کس و هیچ‌چیزی نداشته باشد، غنی باشد. آن‌کس که علی دارد ما فوق تمام خلقت را دارد. حالا دیگر چه می‌خواهید؟ ماشین و خانه و مال دنیا می‌خواهید!؟ یک چیزهایی در کربلا می‌خواستند که آدم خجالت می‌کشد و می‌گوید اگر نیایند بهتر است. این‌قدر سطح مردم پایین است. بگو آقاجان! ما را در خانه‌ات راه بده، مَحرم باشیم.

مگر مطلق بودن شوخی است؟! باید هیچ احتیاجی نداشته باشید. چرا؟ خداتو را تامین کرده و قسم می‌خورد که خودم روزی‌ات را میدهم، «والله خیرالرازقین». چرا این‌طرف و آن‌طرف میزنید؟! خودت می‌خواهی روزی پیدا کنی نادان!؟ الان اگر یک شخصی بگوید مادام‌العمر شما را تأمین می‌کنم چقدر خیالتان راحت می‌شود؟ معنی «والله‌خیر‌الرازقین»اینست، اما بایددر محدوده باشید. به حضرت عباس قسم! وقتی یک چیزی به کسی می‌دهم گویا زنده می‌شوم، این‌قدر لذت می‌برم. هیچ عبادتی مانند انفاق نیست تا حتی هدایت، که می‌گوید اگر یک نفر را هدایت کردی عالمی را هدایت کرده‌ای. چون با انفاق، مردم و فقرا را هدایت هم کرده‌اید. خدا می‌گوید صفاتی دارم بنام صفات‌الله به کسی می‌دهم که سخی باشد اما نمی‌گوید اگر نمازشب بخوانید، مکه و عمره، تا حتی به زیارت ائمه بروید،صفات الله به تو می‌دهم.


[1] امام سجاد فرمود: ای پروردگارم، شیعیان ما وقتی از اضافه گل ما آفریده شدند و با آب ولایت ما خمیر شدند ما را به عنوان امام قبول کردند و ما نیز آنها را شیعه خود قبول کردیم. ناراحتی ما آنها را ناراحت می کند. ما نیز از درد آنها احساس درد می کنیم. آنها در کنار ما هستند و از ما جدا نمی شوند.  بحار: ج 53 ص 503

[2] امام صادق فرمود: به درستی که خدا مومن را از نور خودش خلق کرده است.  بحار: ج 64 ص 74

امام صادق در جای دیگری فرمود: والله قسم! شیعیان ما از نور خدا خلق شده اند و به سوی خدا باز می‌گردند.  بحار: ج 64 ص 76

[3] پیامبر فرمود: ...خداوند راهی قرار داده است که هر کس در آن وارد شود از آتش نجات می یابد و آن محبت علی است. هر کس علی را دوست داشته باشد مانند برق سریع از روی پل صراط عبور می کند، هر کس علی را دوست بدارد، نامه عملش به دست راستش داده می‌شود، اعمال نیکش پذیرفته و با امان وارد بهشت می شود...  بحار: ج 24 ص 45

[4] الأنبیاء/87

/ 1 نظر / 4 بازدید
فاطمه

يا علي[گل]