اسلام دین حق

در باب عظمت اسلام دریافتیم که صحبت از دینی است که مقام علمای امت آن أفضل از مقام انبیای سایر ادیان است. یعنی تک‌تکِ افراد این امت می‌توانند با پیروی از محمّد(ص) و آل محمد به عنایتی دست یابند که حتی انبیای امت‌های گذشته از آن محروم بوده­اند؛ علما که جای خود دارند.

براساس آیات قرآن پی می‌بریم اساساً خداوند تنها یک دین را به رسمیت می‌شناسد. یعنی «ان الدین عندالله الاسلام»[1] و اگر کسی غیر از اسلام را برای خود برگزیند خدای تبارک و تعالی از او نمی‌پذیرد.

در جای دیگری می‌فرماید «رضیت لکم الاسلام دیناً»[2] دینی که خدا برای انسان­ها می‌پسندد اسلام است. سایر ادیان نزد خدا نه محبوبیتی دارند و نه حق‌اند. همگی آنها زمینه ساز برای دین اسلام بوده‌اند.

ما باید شکرگزار باشیم و بدانیم خداوند با دین اسلام چه عنایتی به ما کرده است، اینکه می‌فرماید: « کنتم خیر امة اخرجت للناس...[3]» .

با مراجعه به قصص عبرت آموز قرآنی می‌توانیم دریابیم خدای تعالی چه افتخاری نصیب ما کرده است که می‌فرماید:  «کنتم خیر امة اخرجت للناس ...»  و ما را از امت پیامبری قرار داده که انبیای گذشته در دعاهای خویش، آرزو می‌کنند که ای کاش از امت این پیامبر بودند.

از داستان حضرت یوسف‏(ع) و رنجی که او متحمل شد سخن گفتیم. اینجا به داستان رنج حضرت یعقوب‏(ع) اشاره می‌کنیم که پدر یوسف‏(ع) بود. یعقوبی که از هجران یوسف ‏(ع)آنقدر گریه می‌کند که کور می‌شود. هجرانی که بیش از هیجده سال طول می‌کشد تا دوباره او را ببیند.

شاید لازم به یادآوری باشد، اگر ما به ایرادهای انبیای گذشته اشاره می‌کنیم به معنای این نیست که برای آنها احترامی قائل نیستیم. ما همگی آنها را محترم می‌دانیم و به همۀ آنها سلام می‌دهیم. بلکه از این جهت است که تفاوت­های ایشان و آموزه‌های دینی آنها را با پیامبر خاتم و دین اسلام دریابیم. تا بدانیم از اینکه متعلق به امت پیامبر آخرالزمانیم چقدر باید شاکر و قدردان باشیم. و اینکه زیر پرچم محمد(ص) نشسته‌ایم یعنی چه. البته بدیهی است هر جا نام محمد(ص) باشد نام علی‏(ع) هم هست. این دو از هم جدا نیستند همچنان که در حدیث شریف کساء می‌خوانیم  یا صاحب لوائی؛ بنابراین پرچم محمد(ص) دست علی‏(ع) است.

به عبارت دیگر اگر کسی بی علی‏(ع)، خودش را از امت اسلام بداند و خیال کند زیر این پرچم نشسته است، اسلام او اسلام خیالی است.

و الله اگر زیر پرچم اسلام نشسته بود و حقیقتی داشت، می‌دید که این پرچم دست چه کسی است.

و لذا قصد ما اهانت کردن یا کوچک کردن انبیا نیست؛ بلکه می‌خواهیم دین حقة اسلام را معرفی کنیم؛ به عنوان تنها دینی که به تصریح قرآن، خدا از انسان می‌پذیرد.


[1]- سوره آل عمران/19.

[2]- سوره مائده/3.

[3] - سورة آل عمران / 110.

/ 2 نظر / 6 بازدید
حسین

علی یارت...

فاطمه

اگر میشود سخنرانی های حاج آقارا همیشه به صورت متن وکامل در سایت قرار دهید