مقصد خدا علی‌بن‌ابیطالب است

همان‌طور که امیرالمومنین از تمام خلقت بزرگتر است، محدوده از این دنیا بزرگتر است. چون شما محبوب خدا می‌شوید. اگر اهل دنیا باشید اهل محدوده نیستید. چون محدوده کسانی‌ که دنبال دنیا می‌روند را مذمت می‌کند. مگر حضرت زهرا عمویش عباس را مذمت نکرد؟! من با روایت و حدیث برای شما می‌گویم، باید قدردانی کنید. مثل اینست که من کمی گوشت را شسته‌ام و پخته‌ام و برای شما آورده‌ام. من این حرف‌ها را می‌پزم و جلویتان می‌آورم، شما باید میل کنید اما باید «علی» بگویید «زهرا» بگویید نه این‌که بگویید خلق. چرا؟ خدا می‌فرماید: «کُلُوا مِنَ الطَّیبَاتِ وَ اعْمَلُوا صَالِحًا»[1]. من همه‌ی این طیب و طاهر را خلق کردم که عمل صالح کنید. از حضرت سوال کردند عمل صالح چیست؟ نماز بخوانیم؟! روزه بگیریم؟! حج برویم؟! عمره برویم؟! انفاق کنیم؟! حضرت فرمود: عمل صالح عمل ولایت است. هر کاری که می‌کنید به امر ولایت باشد. آن‌ها به امر آن دو نفر رفتند که گفت کافر و مرتدید. آخر چطور شد که مردم نمی‌فهمند!؟ مردم کر و کورِ دنیا شده‌اند. یا دنبال لهو و لعب و یا دنیا هستند. این حرف‌ها در نظرشان کوچک است. هیچ‌کس به محدوده، کامل توجه ندارد. به جرات قسم می‌خورم خوب‌هایتان کمی از آن را می‌فهمید. زمان رجعت شما محدوده را می‌فهمید. امام‌صادق قسم می‌خورد، در رجعت آقا امیرالمومنین می‌آید و مُهر می‌زند مومن! منافق![2]آن‌ها که در محدوده‌اند مومن و محبوب خدا هستند. به محبوب خدا مُهر منافق نمی‌خورد. کسانی که از محدوده خارجند، لااُبالی و منافقند. امام‌زمان هم گردنشان را می‌زند.

همان‌طور که به ولایت یقین دارید، باید به محدوده هم یقین داشته باشید. به این‌که چهار روز اینجا می‌آیید و این حرف‌ها را می‌زنید نگاه نکنید. اصل اینست از محدوده خارج نشوید. وقتی‌که حضرت زهرا برای انتقاد به مسجد آمد کسیکه حمایت از او کرد اُسامه بود، حتی در دفن حضرت زهراحضور داشت اما از محدوده خارج شد و طرف آن دو نفر رفت. باید یک کاری بکنید که استقامت داشته باشید و مانند اُسامه نشوید. امام صادق هم می‌فرماید: شما عضو مایید وقتی گناه کنید جدا می‌شوید، یعنی از محدوده خارج می‌شوید.

اگر کسی محبوبی داشته باشد، همیشه می‌خواهد او را ببیند و در کنارش باشد. در محدوده محبوب خدا می‌شوید، حالا خدا می‌خواهد کنارش باشید.[3] چطور کنار خدا هستید؟ اگر هر کاری که می‌کنید به امر خدا باشد خدا کنار توست، این‌که می‌گوید:«ادعونی» یعنی بیا طرف من. خدا دعوتت کرده اما می‌گوید مقصد مرا دوست داشته باش واگرنه محبوب من نیستی، مقصد خدا علی‌بن‌ابیطالب است.


[1] المؤمنون/51

[2] امیرالمومنین فرمود: من آن کسی هستم که دنیا را با این شمشیرم از عدالت پر می کنم بعد از آن که از ظلم و جور پر شده است. خطبه افتخار، بحار: ج 37 ص 78، ج 39 ص 227

و نیز فرمود: من در آخرالزمان ظهور می کنم و نابودکننده جبارانی هستم که هنوز متولد نشده اند و آنها را بیرون می‌آورم و عذاب می کنم. بحار الانوار: ج 39 ص 347

[3] پیامبر فرمود: یا علی! دوست داران تو در فردوس اعلی همسایگان خداوندند.  کنزالاعمال: ج 13 ص 156

/ 0 نظر / 7 بازدید